Jak je to s tiskem fotek, když fotím (nejen) na mobil.

Úvod / Blog / Nastavení fotoaparátu pro budoucí tisk fotek

Dnešní možnosti, čím fotografovat jsou nepřeberné. Můžeme fotit ještě klasickým fotoaparátem na kinofilm, samozřejmě digitálně, ale i telefonem, outdoorovou kamerou, digitální videokamerou, kamerou do auta a když na to přijde, tak i krabicí od bot…

Co nastavit, abychom se při tisku fotografií nedočkali ošklivého překvapení v podobě uřezaných hlav si povíme v tomto článku.

Dnes se budeme věnovat zejména nastavení digitálního fotoaparátu/mobilu vzhledem k pozdějšímu tisku fotografií v naší online fotolaboratoři.

Prakticky všechny fotoaparáty dnes nabízejí různá nastavení nejen rozlišení, ale také poměru stran snímků. Pokud nehodláte fotky tisknout a pouze si je prohlížet na displeji, nemusíte se nastavením poměru stran nijak zvlášť zabývat. Nicméně životnost dat na jakémkoli nosiči, v mobilu nebo v počítač je z dlouhodobého hlediska velmi omezená, rozhodně se vyplatí, nechat si ty nejlepší fotografie vytisknout a založit do alba. Historie zatím stále ukazuje, že nejlepší archivní materiál je papír (hned po kamenné destičce) :-).

Standardní fotografie se většinou vyrábí v ustálených velikostech a tomu i odpovídá nejlepší nastavení fotoaparátu.

Poměr stran 4:3 zhruba odpovídá formátu fotografií 9x13 a 13x18.  Výrazně oblíbenější je ale formát 10x15, popř 15x21, kterému ovšem lépe odpovídá poměr stran 3:2.

Budete-li používat jakékoli jiné nastavení, např. 1:1, 16:9, 1:2 při tisku běžných fotografií vždy budete nuceni volit nějaký kompromis, co se týká zobrazení snímku na papíře, pokud nechcete mít každou fotografii jinak velkou. Základní příklady si uvedeme.

Nastavení 16:9

Nejlepší nastavení pro mobily a nejhorší pro tisk klasických fotek. Pokud chceme fotografie následně vyvolat např. na formát 10x15cm, při zobrazení snímku na celý papír budou kraje snímku chybět, neboť snímek je výrazně delší.

 tisk fotek 16:9 vyvolání fotek 16:9 vyvolání fotek s rámečkem

V tomto případě nezbývá, než nechat si vyrobit o něco delší fotografie, které se ale nevejdou do běžného alba, nebo snímek při tisku zmenšit, čímž ale vzniknou nahoře a dole bílé pruhy, podobně jako třeba u širokoúhlého filmu na klasické staré obrazovce. Lepší možností je potom tenký rámeček ze vše stran, což hezky a levně umíme na Online-Fotografie.cz

Nastavení 1:1

Čtvercový formát se při tisku chová stejně špatně, jako širokoúhlý…buď budeme mít snímky kratší /při volbě 10x15 to bude 10x10cm) nebo nám vzniknou bílá místa tentokrát po stranách fotografie.

fotografie k vyvolání čtvercová nastavení fotografie pro 10x15

Nastaveni 3:2

Nejlépe odpovídá nejběžnější fotografii formátu 10x15. Vše co je vyfoceno bude i na papíře bez jakýchkoli problémů. Pokud přidáme ozdobný rámeček, bude hezky na všech stranách stejný.

vyvolat fotky 10x15 vyvolat fotky 10x15 s rámečkem

Nastavení 4:3

Některé mobily nabízejí toto nastavení namísto formátu 3:2. Není to pro tisk úplně nejoptimálnější nastavení, ale pořád ze snímku bez pruhů vytěžíme při tisku více, než při 16:9. Navíc využijeme celý čip přístroje (ostatní nastavení pouze „oříznou“ aktivní ploch) a tím tedy nejlépe využijeme fotografické rozlišení přístroje.

 

Jak už bylo řečeno na začátku, fotografie v albumu mají oproti všelijakým diskům a flashkách nejlepší archivní potenciál. Většina fotografií bohužel mizí v propadlišti dějin, počítač zkolabuje, cédéčko se stane za pár let nečitelným…vzpomínáte ještě na ukládání dat na diskety? Kdo z nás to má?

Takže pokud chcete, aby po Vás fotograficky něco zůstalo pro potomky, založte album a alespoň ty nejlepší  fotky si nechte kvalitně zhotovit. A nastavte fotoaparát tak, abyste výsledkem nebyli zklamáni.

K tomuto tématu je také věnováno naše video:

A protože focení není jen o nastavení fotoaparátu, přečtěte si také něco o přípravě na focení.

Dobré světlo

chci objednat fotografie

1.Zakázka2.Fotografie3.Nastavení4.Přehled5.Platba6.Doprava7.Registrace8.Dokončení